Przejdź do

AktualnościKanał RSS

30 czerwca 2020 12:51 | Aktualności

Konferencja podsumowująca projekt rewaloryzacji nowostawskich rynków odbyła się w Ołówku

 

W czwartek (25 czerwca) odbyło się uroczyste zakończenie projektu unijnego, w ramach którego w samej gminie Nowy Staw przeprowadzone zostały inwestycje warte 5 mln zł. W Galerii Żuławskiej, czyli popularnym "Ołówku", spotkali się samorządowcy z trzech gmin, które były partnerami w projekcie, a więc Nowego Stawu, Nowego Dworu Gdańskiego i Cedrów Wielkich (lider projektu), a także przedstawiciele instytucji, które partycypowały w przedsięwzięciach, oraz zaproszeni goście.

Projekt ten to „Zachowanie wielokulturowego dziedzictwa Żuław poprzez wykonanie robót budowlanych, remontowych i konserwatorskich w obiektach zabytkowych i obiektach położonych na terenach objętych ochroną konserwatorską w gminach żuławskich oraz stworzenie spójnej oferty turystycznej promującej tożsamość Żuław” zrealizowany w ramach działania 8.3 materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Łączny koszt zrealizowanych inwestycji, które podniosły atrakcyjność turystyczną żuławskich gmin to 15 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło 7,75 mln zł.

W samym Nowym Stawie przeprowadzono w ramach międzygminnego projektu przebudowę jezdni i chodników na Rynku Kościuszki i Rynku Pułaskiego, powiększenie i zagospodarowanie “wysp” o charakterze rekreacyjno-ozdobnym, przebudowę placu, na którym urządzane są okolicznościowe spotkania i uroczystości miejskie na Rynku Kościuszki, budowę parkingów na ulicach: Kopernika, Powstańców, remont istniejących chodników na ulicach: Mickiewicza, Jana Pawła II, Wita Stwosza, Mickiewicza, Zwycięstwa, Powstańców, Grunwaldzkiej oraz wykonano zajezdnię dla komunikacji publicznej przy ulicy Obrońców Westerplatte.

Dodatkowo, wspólnie z parafią pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Świerkach wykonano remont pokrycia dachowego w kościołach pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Myszewie oraz pw. Św. Wojciecha w Świerkach.

W konferencji w Nowym Stawie wzięli udział m.in. Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, biskup pomocniczy elbląski Wojciech Skibicki, poseł Tadeusz Cymański oraz starosta malborski Mirosław Czapla. Wszyscy byli pod wrażeniem zrealizowanych inwestycji, które poprawiają atrakcyjność turystyczną, ale i zachowują dziedzictwo kulturowe regionu.

Burmistrz Nowego Stawu Jerzy Szałach, burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego Jacek Michalski oraz wójt Cedrów Wielkich Janusz Goliński wręczyli wszystkim symboliczne upominki, dziękując także wykonawcom prac budowlanych, zrealizowanych w ramach projektu.

Podczas konferencji Andrzej Pałka, kapelmistrz Nowostawskiej Orkiestry Dętej, zaprezentował hejnał Nowego Stawu. Wcześniej mogli go usłyszeć mieszkańcy z wieży popularnego “Ołówka”. 

Przeczytano: 110 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: