Przejdź do

AktualnościKanał RSS

04 marca 2019 09:40 | Aktualności

W marcu w Nowym Stawie mnóstwo wydarzeń kulturalnych

 

Niezwykle ciekawie przedstawia się marcowy program wydarzeń kulturalnych i historycznych w Nowym Stawie. W ciągu najbliższych dni mieszkańcy i goście gminy Nowy Staw będą mieli okazję m.in. obejrzeć widowiskową inscenizację historyczną, wysłuchać dwóch koncertów, a także wziąć udział w zabawach dla pań i dzieci.

 

Pierwsze z wydarzeń o charakterze historyczno-edukacyjnym odbędzie się już w czwartek (7 marca) w Galerii Żuławskiej. Będzie to test wiedzy o Nowym Stawie, podczas którego 3-osobowe drużyny zmierzą się z pytaniami na temat miasta, gminy, tutejszych zabytków czy mieszkańców. Tradycyjnie już swoje drużyny wystawią przedstawiciele miejscowych instytucji, stowarzyszeń i sami mieszkańcy. Niezależnie od tego, która z drużyn okaże się najlepsza, na wszystkich czekać będzie słodka niespodzianka. Osoby zainteresowane udziałem w teście wiedzy, mogą się zgłaszać do Nowostawskiego Centrum Kultury i Biblioteki  przy ul. Jana Pawła II 2 osobiście lub telefonicznie, dzwoniąc na numer: 55 271 51 56, wew. 23.

 

10 marca (niedziela) na Rynku Kościuszki odbędzie się z kolei widowiskowa inscenizacja historyczna, nawiązująca do ogólnopojętego wyzwolenia Nowego Stawu. Rekonstrukcję przygotuje Samodzielna Grupa Odtworzeniowa „Pomorze” i będzie to próba przedstawienia wydarzeń z początku 1945 roku i walk żołnierzy Armii Czerwonej z wojskami hitlerowskimi. Inscenizacja rozpocznie się o godz. 12.15. Po niej będzie można sobie zrobić zdjęcie z rekonstruktorami i zabytkowymi pojazdami wojskowymi.

 

Obchody patriotyczne w Nowym Stawie zakończy uroczystość na Placu Kombatantów. 11 marca o godz. 18 rozpocznie się msza święta w kościele p.w. Św. Mateusza Apostoła, a po niej uczestnicy przejdą na plac z pomnikami pamięci, by złożyć tam kwiaty oraz znicze i oddać cześć polskim ofiarom II wojny światowej.

 

Nie zabraknie też atrakcji dla miłośników muzyki. 16 marca odbędzie się koncert Nowostawskiej Orkiestry Dętej. Na scenie popularnego „Ołówka” muzycy pod dyrekcją Andrzeja Pałki pojawią się o godz. 19 i dadzą, jak co roku, niezwykły koncert z utworami bardziej lub mniej znanymi. Gościnnie w koncercie wezmą udział przyjaciele orkiestry, w tym m.in. trio muzyków z Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Wstęp na występ orkiestry jest bezpłatny.

 

Ostatniego dnia miesiąca (31 marca) odbędzie się z kolei „Koncert Trzech Tenorów” Najpopularniejsze utwory muzyki klasycznej zaśpiewają: Dimitro Sharaburin, Serhi Androshchuk oraz Wojciech Poprawa. Pierwotnie koncert miał się odbyć 28 lutego, ale został przełożony z powodu choroby jednego z tenorów. Nowostawskie Centrum Kultury i Biblioteki przeprasza posiadaczy biletów za utrudnienia i informuje, że osoby, którym nowy termin nie pasuje, mogą zwrócić wejściówki. Ci, którzy mają ochotę na muzyczną ucztę, wciąż mogą nabyć wejściówkę na to wydarzenie. Bilety można kupić za 25 złotych w sekretariacie NCKiB przy ul. Jana Pawła II. Więcej informacji można uzyskać telefonicznie w impresariacie centrum kultury, dzwoniąc na numer 55 271 51 56, wew. 23.

 

W międzyczasie w Nowym Stawie odbędą się dwie zabawy. Na 23 marca zaplanowano Dzień Kobiet w klimacie cygańskiej biesiady. Impreza odbędzie się w sali przy ul. Bema i będzie kolejną taką inicjatywą skierowaną do mieszkanek gminy Nowy Staw z okazji ich święta. NCKiB zaplanowało cygańskie menu, występ zespołu Cygańskie Gitary, upominki dla pań, loterię „Biały kot - czarny kot”, fotobudkę oraz karaoke „na cygańską nutę”. Ta propozycja cieszy się tak dużą popularnością, że szybko zabrakło biletów na wydarzenie. Cały czas można się jednak zapisywać na listę rezerwową, która zostanie uruchomiona w przypadku zwolnienia się wcześniejszych rezerwacji.

 

Swoją zabawę będą miały też dzieci. 30 marca odbędą się bowiem „Urodziny Kubusia Puchatka”, czyli kolejna edycja Zlotu Fanów Bajek Walta Disneya. Nowostawski samorząd, NCKiB oraz Stowarzyszenie Coolturalny Nowy Staw przygotowali mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Zabawa rozpocznie się w sali przy ul. Bema 7 o godz. 15.30, a w programie są m.in.: pszczółki z filcu, warsztaty, konkursy z nagrodami, Kubusiowe przysmaki, występy artystyczne, balonowe zoo, wizyta przyjaciół ze Stumilowego Lasu, zabawy z chustą animacyjną, a także przedstawienie pt. „Poplątane Bajki”. Przedstawienie będzie wyjątkowe, bo aktorami staną się m.in.: pracownicy NCKiB, Urzędu Miejskiego oraz instytucji podległych nowostawskiemu samorządowi. Warto wziąć udział w zlocie i przekonać się, jakie bajki zostaną poplątane.

 

Przeczytano: 1009 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: