Przejdź do

AktualnościKanał RSS

31 lipca 2018 10:18 | Aktualności

Urząd Miejski zlożył wnioski o dofinansowanie budowy ścieżki i infrastruktury rowerowej

 

 

 

Urząd Miejski w Nowym Stawie złożył dwa wnioski o dofinansowanie budowy kolejnej ścieżki pieszo-rowerowej oraz infrastruktury rowerowej na terenie gminy Nowy Staw. Wartość obu zadań to blisko 3 mln zł. Za kilka miesięcy okaże się, czy projekty, w których partnerami Nowego Stawu są samorządy z Pomorza oraz Kaliningradu, a także rosyjskie instytucje turystyczne i naukowe otrzymają dofinansowanie z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja na lata 2014-2020.

 

Złożone projekty są kolejnymi, które mają na celu zwiększyć atrakcyjność turystyczną gminy Nowy Staw. Ich realizacja pozwoli lepiej skomunikować nowostawski samorząd z powiatem nowodworskim i terenami nadmorskimi, a także stworzy bazę wypoczynkową dla rowerzystów przemierzających Żuławy i Powiśle.

 

- Cały czas szukamy zewnętrznych źródeł finansowania inwestycji, które poprawią jakość życia mieszkańców oraz sprawią, że gmina Nowy Staw będzie jeszcze lepiej postrzegana przez odwiedzających nas gości i turystów - mówi Jerzy Szałach, burmistrz Nowego Stawu. - Inwestujemy ogromne pieniądze w rewaloryzację centrum miasta, ale na tym nie kończymy. Pozyskaliśmy już środki na rewitalizację kolejnych części Nowego Stawu i staramy się teraz o następne duże dofinansowanie na rozwój turystyki rowerowej w gminie.

 

Pierwsze zadanie, które w roku 2020 chce zrealizować Urząd Miejski, dotyczy budowy trasy, która połączy Nowy Staw z powiatem nowodworskim. Burmistrz Jerzy Szałach zawarł wcześniej w tej sprawie porozumienie z władzami gminy Nowy Dwór Gdański, gminy Ostaszewo, gminy Cedry Wielkie oraz rosyjskiego miasta Swietłyj w Obwodzie Kaliningradzkim. W ramach złożonego już projektu pn. „Rozwój transgranicznej oferty turystycznej Żuław i miasta Swietłyj poprzez wzrost znaczenia dziedzictwa historycznego” planowana jest budowa ścieżki pieszo-rowerowej, która będzie zaczynała się przy skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Żuławskiej, biegła przez Mirowo, a kończyła się na granicy z gminą Nowy Dwór Gdański. Trasa będzie częściowo budowana od podstaw, wykorzystując pas drogowy, a częściowo zostaną wykorzystane istniejące odcinki drogi powiatowej i gruntowej. Za budowę kolejnego odcinka ścieżki pieszo-rowerowej, która będzie prowadziła w głąb powiatu nowodworskiego będzie już odpowiadał, w ramach tego samego projektu, samorząd gminy Nowy Dwór.

 

-    Wartość kosztorysowa tego zadania wynosi blisko 2,7 miliona złotych, a my staramy się o 90 procent dofinansowania tej inwestycji - mówi Anna Uzdowska, p.o. kierownik Referatu Rozwoju Urzędu Miejskiego w Nowym Stawie. - Złożony przez nas projekt nie ogranicza się do budowy samej ścieżki. W Mirowie powstać ma też wiata rowerowa z ławostołem, ławkami i stojakami na jednoślady, a także kosze na śmieci i przybornik do napraw rowerów. Teren zostanie ładnie zagospodarowany i będzie służył mieszkańcom oraz turystom.

 

Podobny, ale nieco większy plac o charakterze rekreacyjno-postojowym planowany jest na terenie zielonym między ulicami Matejki i Mickiewicza w Nowym Stawie. Wniosek na realizację tej inwestycji również został złożony do Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja na lata 2014-2020.  Partnerami projektu pn. „Rowerem bez granic - rozwój turystyki w obszarze transgranicznym w oparciu o turystykę aktywną w tym turystykę rowerową” są samorząd województwa pomorskiego, gmina Stare Pole i gmina Stegna. Po stronie rosyjskiej: Centrum Informacji Turystycznej w Kaliningradzie oraz Bałtycki Federalny Uniwersytet im. Immanuela Kanta w Kaliningradzie.

 

W ramach zadania, którego kosztorys inwestorski opiewa na 260,2 tys. zł, planowana jest budowa trzech wiat rowerowych o wymiarach 5 na 3 metry, a także instalacja ławostołów, ławek ze stojakami, koszy na śmieci i przybornika z narzędziami do naprawy rowerów. Na utwardzonym, nowo zagospodarowanym terenie pojawi się też klomb z zielenią i kwiatami.

 

- W tym projekcie również liczymy na 90-procentowe dofinansowanie - mówi Jerzy Szałach, burmistrz Nowego Stawu. - Niemal każdą inwestycję, którą realizujemy obecnie na terenie miasta i gminy Nowy Staw, finansujemy przy udziale pieniędzy unijnych. Chcemy podtrzymać tę skuteczność w pozyskiwaniu środków zewnętrznych.

Przeczytano: 621 razy. Wydrukuj|Do góry