Przejdź do

AktualnościKanał RSS

07 czerwca 2018 08:03 | Aktualności

Wiadomo już jak będą wyglądały po remoncie nowostawskie rynki

Na ukończeniu są rozmowy burmistrza Nowego Stawu z wojewódzkim konserwatorem zabytków w sprawie sposobu zagospodarowania dwóch rynków – Kościuszki i Pułaskiego – w centrum Nowego Stawu. Na ostatniej  sesji Rady Miejskiej burmistrz Jerzy Szałach przedstawił najnowsze wizualizacje terenów wokół Galerii Żuławskiej. Poniżej można je obejrzeć, choć trzeba mieć na uwadze, że może jeszcze dojść do niewielkich zmian.

Jedną z podstawowych zmian będzie sposób parkowania samochodów na rynku. Auta będą się zatrzymywały nie przy wysepce, jak jest to dziś, ale przy chodnikach. W ten sposób centralne części obu rynków staną się przestrzennymi miejscami do wypoczynku.

Powiększony zostanie placyk okalający Galerię Żuławską, by mieszkańcy i goście wychodząc z „Ołówka” mieli więcej przestrzeni. To poprawi bezpieczeństwo, bo piesi nie będą wychodzili bezpośrednio na ulicę, jak ma to miejsce dzisiaj.

Wokół Ołówka nadal będzie obowiązywał samochodowy ruch okrężny, ale to piesi będą najważniejsi w centrum Nowego Stawu. Wprowadzona zostanie tam strefa zamieszkania, co oznacza, że piesi będą mogli chodzić po całym rynku, także po drodze, a kierowcy będą musieli się do nowych przepisów dostosować.

– Rynki zaprojektowaliśmy tak, by służyły mieszkańcom. Centrum Nowego Stawu będzie oddane mieszkańcom. Tutaj będą mogli usiąść na ławeczkach, odpocząć. Wysepka będzie nieznacznie wyniesiona ponad poziom jezdni. Zasadzimy tam niskie drzewka, między innymi japońską wiśnię, która ładnie i długo kwitnie – mówi Jerzy Szałach, burmistrz Nowego Stawu.

 

Istotną zmianą będzie też organizacja ruchu samochodowego. Na rynki będzie można się dostać tylko ulicami Obrońców Westerplatte i Jana Pawła II. Pozostałe uliczki będą służyły tylko do wyjazdu z centrum. W ten sposób ograniczone zostanie natężenie ruchu aut, a kierowcy zamiast szukać skrótu przez rynki, będą musieli korzystać z innych dróg, m.in. nowej drogi objazdowej w Nowym Stawie.

Zmieni się teren, na którym dziś odbywa się handel targowy. Zostanie on utwardzony i będzie mógł być wykorzystywany do organizacji kameralnych wydarzeń kulturalnych. Zniknie stamtąd przystanek autobusowy. Pozostanie jedynie kiosk Ruchu, ale samorząd będzie oczekiwał zmiany wyglądu obiektu.

Kolejnym nowym elementem w centrum będzie granitowa tarcza z herbem Nowego Stawu, która pojawi się na Rynku Pułaskiego. Będzie dobrze widoczna zarówno dla pieszych, jak i kierowców.

Nowością będzie globus, który pojawi się na Rynku Kościuszki. Wykonany z granitu, ale wyposażony w siłowniki, dzięki którym nawet dziecko będzie mogło go obracać. Globus będzie opływała woda.

 

W sąsiedztwie „Ołówka” na dzisiejszym nieużytku naprzeciwko Cukierni Jędruś, powstanie przystanek autobusowy oraz zaplecze socjalne z publicznym szaletem.

– Wyprowadzimy z rynku autobusy, które dziś stoją w centrum, jakby były częścią panoramy Rynku Kościuszki – mówi Jerzy Szałach. – Powstanie nowoczesny przystanek, skąd będą zabierani pasażerowie miejscowych przewoźników.

Przeczytano: 804 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: