Przejdź do

AktualnościKanał RSS

07 czerwca 2018 07:54 | Aktualności

15 czerwca zapraszamy na Plac Kombatantów na uroczyste odsłonięcie pomnika pamięci

W połowie czerwca w Nowym Stawie odbędzie się uroczyste odsłonięcie pomnika pamięci narodowej poświęconego Związkowi Polaków „Młody Las”. Obelisk upamiętniający członków tajnej organizacji działającej podczas II wojny światowej został przeniesiony z gospodarstwa rolnego w Trępnowach.


Uroczyste odsłonięcie pomnika poświęconego Związkowi Polaków „Młody Las” odbędzie się 15 czerwca o godz. 11.00 na Placu Kombatantów im. Eudokiusza Oleszczuka.

 

Przeniesienie pomnika pamięci z Trępnów do Nowego Stawu nastąpiło w wyniku porozumienia między burmistrzem Nowego Stawu, Stowarzyszeniem Społeczno – Kombatanckim Związku Polaków „Młody Las”  przedstawicielami spółki Caldena – obecnego właściciela  gospodarstwa rolnego, na terenie którego pomnik dotychczas się znajdował. O zmianę lokalizacji obelisku apelowali członkowie Związku Polaków „Młody Las”. Chcieli oni, by pomnik znajdował się w ogólnodostępnym miejscu, aby w każdej chwili móc oddać cześć polskim ofiarom II wojny światowej.

 

Przed laty gospodarstwo rolne „Trampowo”, na terenie którego stał pomnik ufundowany w 1997 roku przez społeczeństwo, należało do samorządu powiatowego.Potem teren ten został zakupiony przez prywatnego właściciela.

   

-      Od dłuższego czasu rozmawialiśmy z przedstawicielem firmy Caldena, by znaleźć najlepszą z punktu widzenia dostępności dla wszystkich, lokalizację - mówi Jerzy Szałach, burmistrz Nowego Stawu. - Mieszkańcy i członkowie Związku Polaków „Młody Las” prosili, by pomnik przenieść na teren miasta. Cieszę się, że właściciel gospodarstwa rolnego przystał na naszą propozycję i zgodził się na przeniesienie symbolu polskiej walki z okupantem. Teraz każdy mieszkaniec Nowego Stawu, ale także członkowie tajnej organizacji i potomkowie bohaterów z czasów wojny, będą mogli w każdej chwili złożyć im hołd, składając kwiaty i zapalając znicz.

 

Pomnik waży 12 ton. Został przeniesiony i zainstalowany na Placu Kombatantów im. Eudokiusza Oleszczuka. Na obelisku znajdą się dwie tablice z napisami: „Pamięci Polaków wywiezionych na przymusowe roboty na Żuławy i członkom Tajnego Uniwersytetu Ludowego „Młody Las” w Trampowie w latach 1939-1945”. Pomnik postawiono 3 maja 1997 roku a został ufundowany przez lokalne społeczeństwo oraz " „Tablica upamiętniająca ślubowanie kierownictwa Tajnego Związku Polaków „Młody las” wyrażające walkę o Niepodległość Ojczyzny złożone 15 czerwca 1941 r. – 15 czerwca 2018 r. Społeczeństwo, Samorząd i Władze Nowego Stawu oraz Związek Polaków „Młody Las”.

 

Pomnik „Młodego Lasu” przechodzi obecnie prace renowacyjne. Urząd Miejski w Nowym Stawie zlecił przeprowadzenie m.in. odgrzybiania, wyczyszczenie pomnika i tablicy informacyjnej. Jednocześnie, burmistrz Jerzy Szałach nakazał przeprowadzenie prac renowacyjnych na trzech innych pomnikach – miejscach pamięci, stojących na Placu Kombatantów.

 

Przeczytano: 574 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: