Przejdź do

AktualnościKanał RSS

27 lutego 2018 15:42 | Aktualności

Nowy Staw od dziś ma swój hejnał

 

 


Nowy Staw będzie miał własny hejnał. To kolejna inicjatywa samorządu, która ma na celu promować gminę, wzmocnić lokalną tożsamość i integrować mieszkańców. Hejnał skomponował Andrzej Pałka, kapelmistrz Nowostawskiej Orkiestry Dętej. Hejnał będzie rozbrzmiewał z wieży popularnego „Ołówka”, gdzie niedawno uruchomiony został też XIX-wieczny zegar.


Hejnał jako pierwsi usłyszeli nowostawscy radni podczas posiedzenia połączonych komisji stałych Rady Miejskiej. To do radnych należała decyzja o podjęciu uchwały w sprawie nadania miastu dźwiękowej wizytówki. Uchwała taka został podjęta podczas dzisiejszej sesji. 


- Mam nadzieję, że z taką aprobatą hejnał spotka się też ze strony mieszkańców i przyjdą go posłuchać, gdy zostanie odtworzony po raz pierwszy - mówi z nadzieją Andrzej Pałka, kompozytor hejnału i kapelmistrz Nowostawskiej Orkiestry Dętej.


Pomysł skomponowania hejnału dla Nowego Stawu pojawił się ponad rok temu, podczas koncertu orkiestry dętej i hejnalistów z kilku polskich miast. Burmistrz Jerzy Szałach zaproponował, by taki wyjątkowy utwór skomponować także dla Nowego Stawu.


- Cieszę się, że pan Andrzej Pałka podjął się tego zadania i stworzył hejnał nawiązujący do tradycji żuławskich melodii – mówi Jerzy Szałach, burmistrz Nowego Stawu. – Jeśli Rada Miejska podejmie uchwałę o ustanowieniu hejnału, będziemy mogli go prezentować publicznie. Razem z radnymi chcemy, by pierwsze odtworzenie hejnału miało uroczysty charakter. Moim zdaniem najbardziej dogodną okazją ku temu będzie moment zakończenia remontu nowostawskich rynków, który całkowicie odmieni charakter centrum miasta.


Hejnał nie będzie jedynym symbolem miasta i „Ołówka”. Drugim jest zegar wieżowy firmy Gebrueder Meister z 1893 roku. Zegar został niedawno przywrócony do stanu z czasów świetności i znów odmierza czas nowostawian.


- Zegar był zepsuty od dłuższego czasu i na prośbę mieszkańców, którzy chcieli, by działał, jak za dawnych czasów, burmistrz zlecił jego naprawę. W Polsce działają tylko dwie firmy, które zajmują się naprawą tego typu mechanizmów. Zatrudniliśmy firmę z siedzibą w Puszczykowie, która dokonała kompleksowego remontu zegara - mówi Anna Pac - Kamińcka kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.


Na wieży dawnego kościoła ewangelickiego nie tylko zamontowano zegar z odnowioną tarczą i nowym mechanizmem napędzanym silnikiem elektrycznym. Zainstalowano też nowy gong oraz urządzenie do odtwarzania hejnału.


- To kolejne elementy, które poprawiają wizerunek miasta w oczach mieszkańców i gości, którzy będą odwiedzali Nowy Staw. Wpisują się idealnie w ważną inwestycję, jaką jest rewaloryzacja rynków – podsumowuje burmistrz Jerzy Szałach.

Przeczytano: 540 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: