Przejdź do

AktualnościKanał RSS

20 grudnia 2017 13:58 | Aktualności

Wkrótce do użytku zostanie oddana droga objazdowa zabytkowego centrum

Ku końcowi zbliża się jedna z najważniejszych inwestycji prowadzonych w tym roku w naszym mieście. Chodzi oczywiście o budowę drogi objazdowej przez teren inwestycyjny po byłej cukrowni. Przypomnijmy, że inwestycja ta jest realizowana w ramach unijnego projektu

 

pn.Budowa obwodnicy centrum miasta Nowy Staw od ul. Słowackiego do ul. Gdańskiej" dofinansowanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020. Unijne dofinansowanie w wysokości ponad 2,7 mln zł gmina otrzymała w wyniku rozstrzygnięcia konkursu "Budowa lub modernizacja dróg lokalnych" przeprowadzonego przez Urząd Marszałkowski Województwa pomorskiego w 2016 roku.


Budowa drogi objazdowej - obwodnicy ma na celu wyprowadzenie ciężkiego transportu poza zabytkowe centrum a także skomunikowanie terenu inwestycyjnego po byłej cukrowni z pozostałą częścią miasta, co z pewnością otworzy i podniesie wartość terenu inwestycyjnego bedącego częściowo własnością gminy a częściowo spółki skarbu państwa KSC Polski Cukier. Inwestycja jest właściwie prawie skończona, trwają jeszcze prace przy budowie ścieżki rowerowej wdłuż nowej drogi. Na przełomie stycznia i lutego 2018 roku można będzie w pełni korzystać z całej infrastruktury, która powstała w ramach tej inwestycji. Wykonawcą robót budowlanych jest wyłoniona w wyniku przetargu firma Skanska SA.

 

Obwodnica przebiega od skrzyżowania ulic Obrońców Westerplatte i Słowackiego ( przed mostem na rzece Świętej naprzeciwko sklepu Biedronka), obecną ulicą Słowackiego, nowym odcinkiem drogi prowadzącej przez teren pocukrowniczy i istniejący na terenie byłej cukrowni most na rzece Świętej, do skrzyżowania ulic Mickiewicza i Gdańskiej, gdzie powstało pierwsze w Nowym Stawie rondo.

 

Przedsięwzięcie to jest bezpośrednio powiązane z innym projektem unijnym. Który ruszy w przyszłym roku. Mowa tu o rewaloryzacji przestrzeni publicznej w centrum Nowego Stawu, która realizowana będzie w ramach projektu pn. „ Zachowanie wielokulturowego dziedzictwa Żuław...” dofinansowanego w ramach RPO WP na lata 2014 – 2020. W zabytkowym centrum naszego miasta ( nowostawskie rynki) powstanie atrakcyjna, uporządkowana oraz przyjazna dla mieszkańców przestrzeń. Nowe oblicze zyskają nie tylko rynki Kościuszki i Pułaskiego, ale też wszystkie prowadzące do rynków ulice otrzymają nowe chodniki. Wymiana nawierzchni chodników obejmie następujące ulice:

 

Wita Stwosza, Jana Pawła II, Zwycięstwa, Grunwaldzka, Powstańców, Mickiewicza, Kopernika.


Dodatkowo stworzone zostaną dwa parkingi – jeden na dzisiejszym zapleczu restauracji Nowy Staw z wjazdem od ul. Jana Pawła II, drugi przy ul. Obrońców Westerplatte/ Powstańców na terenie byłej kotłowni.

 

                                             

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

Przeczytano: 640 razy. Wydrukuj|Do góry

budowa drogi objazdowej zabytkowego centrum Nowego Stawu