Aktualnie na stronie
przebywa 7 osób
Nowy Staw
1. Kościół św. Mateusza
Pochodzący z 1400 r. największy kościół na Żuławach. Trzyprzęsłowe prezbiterium zdobi piękne sklepienie gwieździste wykonane w latach 1573-1574. Wewnątrz kościoła znajdują się dwa zabytkowe obiekty: późnogotycka figura Madonny z Dzieciątkiem z około 1500 r. oraz ołtarz główny z 1609 r. przywieziony z Braniewa. 21 września 2002 r. kościół został podniesiony do rangi Kolegiaty Żuławskiej.
2. Dawny zbór ewangelicki
Wybudowany w stylu neogotyckim w latach 1803-1804 na miejscu spalonego w 1802 roku ratusza. W 1863 dobudowano 50-cio metrową ośmioboczną, zwieńczoną spiczastym hełmem wieżę, którą ze względu na charakterystyczny kształt potocznie nazwano "ołówkiem".
3. Dom podcieniowy przy ul. Gdańskiej z 1820 r.
Najbardziej charakterystycznymi wyznacznikami dziedzictwa kulturowego Żuław, stanowiącymi element tożsamości kulturowej mieszkańców tego regionu są zachowane w różnym stanie domy podcieniowe. Taki drewniany dom, z piętrową nadstawką podcieniową o konstrukcji szkieletowej opartą na 6 słupach oraz klasycystycznymi drzwiami wejściowymi, stoi do dziś przy ul. Gdańskiej w Nowym Stawie. Inne domy podcieniowe znajdują się na terenie gminy w miejscowoścach: Świerki i Brzózki.
4. Zabytkowe rynki Kościuszki i Pułaskiego
Pochodzące z XIX i pocz. XX wieku, charakteryzujące się frontową zabudową. Zachowała się neoklasycystyczna zabudowa kalenicowa o konstrukcji ryglowej.
5. Domy przy ul. Mickiewicza
Jedyne w mieście domy szczytowe. Na szczególną uwagę zasługuje dom nr 13 z połowy XIX wieku z neogotycką fasadą o schodkowym szczycie.
6. Dom przy ul. Jana Pawła II
Murowany, dwupiętrowy dom secesyjny z ryglowanym szczytem i drewnianą werandą.
7. Budynek Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych
Główny gmach budynku został wzniesiony w roku 1898 jako dom dla sierot.
Obecnie w budynku mieści się pierwsza na Żuławach średnia szkoła rolnicza. W dniu 01.10.1946 r. rozpoczęły się lekcje w Państwowym Koedukacyjnym Gimnazjum Gospodarstwa Wiejskiego. Od 1947 roku Szkoła posiadała również ośrodek kształcenia praktycznego w Trampowie. Przez lata większość prac w gospodarstwie w ramach zajęć praktycznych wykonywali uczniowie.
8. Szkoła Podstawowa nr 1
Gmach wzniesiony w 1889 r., mieszczący dawniej szkołę ludową.
9. Zabytki przemysłowe: Cukrownia, Słodownia, wieża ciśnień i dworzec kolejowy
Wielkim osiągnięciem gospodarczym miasta było wybudowanie w 1878 r. "Cukrowni Nowy Staw". Cukrownia wielokrotnie przebudowywana i modernizowana nadal zachowała swój urokliwy charakter zakładu przemysłowego sprzed 100 lat. Niestety w 2007 roku decyzją Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej S.A. w Toruniu produkcja cukru w Oddziale Cukrownia Nowy Staw została wstrzymana.
Bardzo charakterystycznym dla Nowego Stawu obiektem jest pochodzącym z 2 poł. XIX w. zespół budynków dawnej słodowni znajdującej się w obrębie zespołu staromiejskiego. Otoczony ceglanym murem zespół budynków przemysłowych stanowi unikalny w skali kraju przykład tak dobrze zachowanego zespołu browaru z końca XIX wieku, który winien być zachowany w swym kształcie bez ingerencji modernizacyjnych. Mając na uwadze historię zarówno „Cukrowni Nowy Staw” jak i nowostawskiej słodowni z całą pewnością obiekty te można uznać za kompleksy dziedzictwa przemysłu regionu żuławskiego.
Na powstałym w końcu XIX wieku przedmieściu wschodnim znajduje się nieczynny dworzec kolejowy – linii normalnotorowej oraz wąskotorowej, obydwa wzniesione na początku XX wieku. Obok nich wysmukła wieża ciśnień. Budowę miejskich wodociągów w Nowym Stawie rozpoczęto w roku 1914. Projekt wieży ciśnień został zatwierdzony 19 lipca 1914 roku, budowę ukończono dopiero po zakończeniu I Wojny Światowej - w roku 1921.
Myszewo
Kościół gotycki z XIV. Jednonawowy o płaskim drewnianym stropie.
Świerki
Kościół z 1798 roku. Kościół o konstrukcji ryglowej. Wewnątrz ołtarz barokowy. Zespół starych domów z XVIII i XIX wieku
Pręgowo Żuławskie
Zespół starego budownictwa z XIX wieku
Półmieście
Oryginalna budowla hydrotechniczna.
Skrzyżowanie dwóch cieków wodnych na różnych poziomach.